Przeglądając Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny (z późniejszymi zmianami) z pewnością dostrzegłeś/łaś, że dokument ten mówi o różnych formach prowadzenia obowiązkowych szkoleń BHP. ? Te formy to m.in. instruktaż, seminarium lub samokształcenie. Kiedy zastosować jaką formę szkolenia w stosunku do różnych grup stanowisk pracowniczych? Zacznijmy od początku.
Katarzyna Gulanowska
3 min.
Formy szkoleń BHP
Ww. rozporządzenie definiuje nam 4 podstawowe formy obowiązkowych szkoleń BHP, którymi są kolejno:
instruktaż – forma szkolenia przede wszystkim stosowana w kontekście szkoleń wstępnych BHP (instruktaż ogólny, a także instruktaż stanowiskowy) oraz szkoleń okresowych dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych;
kurs – forma szkolenia składająca się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych, która jest dopuszczalną formą szkolenia m.in. w ramach szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych lub szkolenia pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy;
samokształcenie kierowane – forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie wiedzy w oparciu o materiały przekazane przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu ? Internetu (e-learning), poczty elektronicznej. Przy tej formie szkolenia organizator powinien równocześnie zapewnić możliwość konsultacji z wykładową. Warto dodać, że ta forma szkolenia jest dopuszczalna m.in. w ramach szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych lub pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych;
seminarium – forma szkolenia z uwzględnieniem ćwiczeń oraz z wykorzystaniem odpowiednich pomocy dydaktycznych. Z tą formą szkolenia można spotkać się podczas szkoleń takich jak m.in. szkolenie okresowe pracowników inżynieryjno-technicznych lub szkolenie okresowe pracowników i osób kierujących pracownikami.
Czy e-learning to dopuszczalna forma szkoleń BHP?
E-learning zgodnie z ww. rozporządzeniem jest jedną z dopuszczalnych form szkoleń okresowych BHP dla takich grup zawodowych jak:
pracodawcy i osoby kierujące pracownikami,
pracownicy na stanowiskach inżynieryjno-technicznych,
pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych,
pracownicy służby BHP.
Warto dodać, że osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych ? nie mogą odbyć szkolenia okresowego BHP w formie e-learningu. Niezbędne jest tutaj zapewnienie stałego kontaktu wykładowcy z uczestnikiem szkolenia przez cały czas jego trwania. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych szkolenia okresowe BHP powinny być zawsze prowadzone w formie instruktażu.
Czy szkolenie wstępne BHP może odbyć się w formie e-learningu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa nie jest możliwe prowadzenie szkoleń wstępnych BHP w formie e-learningu. Zasada ta odnosi się do wszystkich grup pracowników. Podczas szkolenia wstępnego BHP niezbędne jest zapewnienie ciągłego ?? kontaktu wykładowcy z uczestnikami szkolenia. Jednak w związku ze zmieniającą się wokół nas rzeczywistością (globalizacja, praca zdalna, a także pandemia koronawirusa) dopuszczalne jest prowadzenie instruktażu ogólnego BHP w formie spotkań online z wykorzystaniem np. platformy Zoom lub Microsoft Teams. Podkreślę jednak jeszcze raz – niezbędna jest obecność i ciągły kontakt z trenerem.
Samokształcenie a e-learning w BHP
Jedną z metod kształcenia wykorzystywaną w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy jest samokształcenie. Jest to samodzielnie wykonywane czynności oraz procesów przez osobę uczącą się z wykorzystaniem materiałów opracowanych uprzednio przez organizatora szkolenia. Materiały ? te mogą zostać przekazane uczestnikowi w formie papierowej lub elektronicznie, np. w formie kursu e-learningowego. E–learning jest zaś formą nauczania z wykorzystaniem nowoczesnej technologii oraz narzędzi elektronicznych.
Zaufana platforma do e-learningu szkoleń BHP
Jeżeli szukasz sprawdzonej oraz atrakcyjnej platformy do prowadzenia szkoleń okresowych BHP w formie e-learningu to świetnie trafiłeś/łaś! Jako zespół Power Safety zapraszamy Ciebie do kontaktu, a także przetestowania naszych innowacyjnych rozwiązań w edukacji dla bezpieczeństwa pracy.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi publikacjami oraz nowościami produktowymi, zapraszamy Cię do śledzenia nas na LinkedIn.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Zawał serca? Czas działać! Minuty, które decydują o życiu!
Karolina Kucharczyk
4 min.
Każdego roku miliony ludzi na całym świecie umierają z powodu zawału serca, który jest nagłym stanem zagrożenia życia. W przypadku zawału liczy się szybka reakcja i właściwe działania, które mogą decydować o losie chorego. Wielu z nas nie wie jednak, jak rozpoznać jego objawy lub co należy zrobić w krytycznych pierwszych minutach. Przyjrzyjmy się typowym i nietypowym objawom zawału, różnicom w ich występowaniu w zależności od wieku i płci oraz zasadom postępowania, które mogą uratować życie.
Udar mózgu w pracy – jak rozpoznać objawy i nie zmarnować czasu?
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wiesz, że każda sekunda ma ogromne znaczenie przy udarze mózgu? Czas to kluczowy czynnik, który może decydować o życiu lub zdrowiu osoby, u której dochodzi do tego typu bezpośredniego zagrożenia życia. Szczególnie w miejscu pracy, gdzie stres i tempo działania mogą utrudniać reakcję, ważne jest, by znać podstawowe zasady rozpoznawania udaru i udzielania pierwszej pomocy. Odkryj jak łatwo zapamiętać symptomy udaru, dzięki zasadzie FAST. Dowiesz się, czym różnią się poszczególne typy udarów i nauczysz się, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Co więcej, odkryjemy, jak poprzez grywalizację możemy wspólnie szerzyć wiedzę o udarach w angażujący i przystępny sposób!
Jak zmotywować pracowników do aktywnego udziału w Dniu BHP?
Karolina Kucharczyk
3 min.
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to jeden z kluczowych obowiązków każdej organizacji. Dzień BHP to doskonała okazja, by w kreatywny i angażujący sposób przypomnieć pracownikom o zasadach bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko wypadków. Jednak zachęcenie zespołu do aktywnego uczestnictwa w takim wydarzeniu może być sporym wyzwaniem. Czy Dzień BHP zawsze musi kojarzyć się z nudnymi wykładami i obligatoryjnym wypełnianiem listy obecności? Absolutnie nie! Przedstawiamy skuteczne metody motywowania zespołu do udziału w tym ważnym dniu.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności