Informacje dotyczące częstotliwości odbywania szkoleń BHP możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. (z późniejszymi zmianami). Warto dodać, że dokument ten określa również: zakres szkoleń, podział ze względu na grupy uczestników?, a także sposób dokumentowania. Dodatkowo w rozporządzeniu zawarto wyjątki zwolnienia pracownika z realizacji szkolenia, oczywiście przy spełnieniu określonych warunków. Przeczytaj ten artykuł i poznaj częstotliwość szkoleń BHP.
Katarzyna Gulanowska
3 min.
Szkolenia wstępne BHP
Wraz z początkiem zatrudnienia pracownik rozpoczyna proces wdrożeniowy ⚙ do pracy od szkolenia wstępnego BHP. Szkolenie przeprowadza się w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych stanowisk. Szkolenie wstępne BHP obejmuje szkolenie wstępne ogólne – inaczej instruktaż ogólny BHP oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy tj. instruktaż stanowiskowy.
Instruktaż ogólny, jak sama nazwa wskazuje, ma zapoznać pracownika z podstawowymi przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno tymi ogólnie obowiązującymi, wynikającymi z Kodeksu Pracy, jak i swoistymi dla konkretnego zakładu. Instruktaż ogólny powinien odbyć się pierwszego dnia pracy nowego pracownika. ? Kolejnym krokiem w przygotowaniu pracownika do bezpiecznej realizacji zadań zawodowych jest instruktaż stanowiskowy. To rodzaj szkolenia, które odbywa się na stanowisku pracy pracownika, a jego nadrzędnym zadaniem jest wypracowanie bezpiecznych zachowań. Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzeniem wiedzy oraz umiejętności z zakresu wykonywania pracy. Oczywiście zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Warto dodać, że długość trwania instruktażu stanowiskowego może być różna ? I jest pochodną zajmowanego stanowiska (np. biurowe, robotnicze), stażu pracy czy warunków pracy.
Czym jest szkolenie okresowe BHP?
Celem każdego szkolenia okresowego BHP jest aktualizacja oraz usystematyzowanie wiedzy, a także umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska przez pracownika, częstotliwość uczestnictwa w szkoleniu okresowym BHP będzie się różnić. Pierwsze szkolenie okresowe BHP w zależności od pełnionego stanowiska przeprowadza się w okresie:
do 6 miesięcy (kadra kierownicza)
do 12 miesięcy (pozostałe stanowiska) od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
Według rozporządzenia pracodawca po konsultacji z pracownikami (lub ich przedstawicielami) ustala częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na danych stanowiskach. Z uwzględnieniem rodzaju oraz warunków wykonania prac na stanowiskach. W poniższej tabeli zawarliśmy informacje nt. częstotliwości, a także czasu trwania szkoleń okresowych BHP dla różnych grup zawodowych.
Tabela: Częstotliwość szkoleń okresowych BHP
Lp.
Zajmowane stanowisko pracy
Częstotliwość odbywania szkolenia okresowego, nie rzadziej niż
Forma szkolenia
Minimalny czas trwaniaszkolenia
1
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne
Raz na rok
Instruktaż
8 godzin
2
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych
Raz na 3 lata
Instruktaż
8 godzin
3
Pracownicy administracyjno-biurowi*
Raz na 6 lat
Kurs, seminarium, samokształcenie kierowane
8 godzin
4
Pracownicy, którzy są narażeni na czynniki niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia oraz pracownicy, których praca wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie BHP
Raz na 5 lat
Kurs, seminarium, samokształcenie kierowane
8 godzin
5
Pracownicy służby BHP oraz osoby wykonujące zadania służby BHP
Raz na 5 lat
Kurs, seminarium, samokształcenie kierowane
32 godziny
6
Pracownicy inżynieryjno-techniczni, technolodzy i organizatorzy produkcji, projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych
Raz na 5 lat
Kurs, seminarium, samokształcenie kierowane
16 godzin
7
Pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami, w tym kierownicy, mistrzowie i brygadziści
Raz na 5 lat
Kurs, seminarium, samokształcenie kierowane
16 godzin
*Od 1 stycznia 2019 r. ze szkoleń okresowych BHP zwolnieni są pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż 3 kategorię ryzyka.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi publikacjami oraz nowościami produktowymi, zapraszamy Cię do śledzenia nas na LinkedIn.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Zawał serca? Czas działać! Minuty, które decydują o życiu!
Karolina Kucharczyk
4 min.
Każdego roku miliony ludzi na całym świecie umierają z powodu zawału serca, który jest nagłym stanem zagrożenia życia. W przypadku zawału liczy się szybka reakcja i właściwe działania, które mogą decydować o losie chorego. Wielu z nas nie wie jednak, jak rozpoznać jego objawy lub co należy zrobić w krytycznych pierwszych minutach. Przyjrzyjmy się typowym i nietypowym objawom zawału, różnicom w ich występowaniu w zależności od wieku i płci oraz zasadom postępowania, które mogą uratować życie.
Udar mózgu w pracy – jak rozpoznać objawy i nie zmarnować czasu?
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wiesz, że każda sekunda ma ogromne znaczenie przy udarze mózgu? Czas to kluczowy czynnik, który może decydować o życiu lub zdrowiu osoby, u której dochodzi do tego typu bezpośredniego zagrożenia życia. Szczególnie w miejscu pracy, gdzie stres i tempo działania mogą utrudniać reakcję, ważne jest, by znać podstawowe zasady rozpoznawania udaru i udzielania pierwszej pomocy. Odkryj jak łatwo zapamiętać symptomy udaru, dzięki zasadzie FAST. Dowiesz się, czym różnią się poszczególne typy udarów i nauczysz się, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Co więcej, odkryjemy, jak poprzez grywalizację możemy wspólnie szerzyć wiedzę o udarach w angażujący i przystępny sposób!
Jak zmotywować pracowników do aktywnego udziału w Dniu BHP?
Karolina Kucharczyk
3 min.
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to jeden z kluczowych obowiązków każdej organizacji. Dzień BHP to doskonała okazja, by w kreatywny i angażujący sposób przypomnieć pracownikom o zasadach bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko wypadków. Jednak zachęcenie zespołu do aktywnego uczestnictwa w takim wydarzeniu może być sporym wyzwaniem. Czy Dzień BHP zawsze musi kojarzyć się z nudnymi wykładami i obligatoryjnym wypełnianiem listy obecności? Absolutnie nie! Przedstawiamy skuteczne metody motywowania zespołu do udziału w tym ważnym dniu.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności