Jak zmotywować pracowników do aktywnego udziału w Dniu BHP?
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to jeden z kluczowych obowiązków każdej organizacji. Dzień BHP to doskonała okazja, by w kreatywny i angażujący sposób przypomnieć pracownikom o zasadach bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko wypadków. Jednak zachęcenie zespołu do aktywnego uczestnictwa w takim wydarzeniu może być sporym wyzwaniem. Czy Dzień BHP zawsze musi kojarzyć się z nudnymi wykładami i obligatoryjnym wypełnianiem listy obecności? Absolutnie nie! Przedstawiamy skuteczne metody motywowania zespołu do udziału w tym ważnym dniu.
Karolina Kucharczyk
3 min.
Dlaczego pracownicy nie angażują się w Dzień BHP?
Na starcie warto zastanowić się, dlaczego Dzień BHP bywa odbierany negatywnie. Poznanie przyczyn pomoże lepiej przygotować wydarzenie, które faktycznie wzbudzi zainteresowanie.
BRAK ŚWIADOMOŚCI O ZNACZENIU BEZPIECZEŃSTWA Bywa, że pracownicy nie zdają sobie sprawy, jak duży wpływ mają zasady BHP na ich codzienną pracę i zdrowie.
POSTRZEGANIE DNIA BHP JAKO NUDNEGO OBOWIĄZKU Gdy wydarzenia są organizowane na zasadzie „odfajkowania” (wszystkie firmy organizują w około, więc my też) nic dziwnego, że uczestnikom brakuje entuzjazmu.
MONOTONIA I TEORETYCZNOŚĆ Długie prezentacje pełne przepisów mogą być mało angażujące i trudne do zapamiętania.
BRAK KORZYŚCI OSOBISTYCH Jeżeli pracownicy nie dostrzegają bezpośrednich profitów z uczestnictwa, ich zaangażowanie będzie znikome.
Zrozumienie tych barier pozwoli przełamać schemat i nadać nową jakość Dniowi BHP w Twojej firmie.
Sposoby na zwiększenie zaangażowania pracowników
1. Interaktywna i angażująca forma wydarzenia BHP
Tradycyjne wykłady warto zastąpić warsztatami i symulacjami, które zachęcą pracowników do aktywnego udziału:
PRAKTYCZNE WARSZTATY Zamiast suchej teorii zorganizuj warsztaty np. z obsługi sprzętu ochronnego, zasad bezpiecznego zachowania się z urządzeniami pod napięciem, praktyczne szkolenie ppoż.
SYMULACJE WYPADKÓW I PIERWSZEJ POMOCY Możliwość wzięcia udziału w realistycznych scenariuszach nauczy pracowników, jak zachować się w awaryjnych sytuacjach.
GRY ZESPOŁOWE Quizy, formy grywalizacji czy też warsztaty grupowe związane z tematyką BHP to świetny sposób na naukę w przyjaznej atmosferze.
2. Wprowadzenie elementów rywalizacji i nagród
Nic tak nie pobudza motywacji, jak odrobina zdrowej rywalizacji. Jak to przełożyć na Dzień BHP?
KONKURSY Z ATRAKCYJNYMI NAGRODAMI Uczestnicy mogą rywalizować w znajomości zasad BHP, np. w formie turnieju wiedzy. Nagrody w postaci kart podarunkowych czy dni wolnych to dodatkowy bodziec. Poznaj nasze gry bhp i wykorzystaj je w trakcie swojego wydarzenia.
PUNKTY MOTYWACYJNE Przyznawanie punktów za aktywność, które można później wymienić na firmowe benefity, to rozwiązanie, które zainteresuje każdego. Sami w trakcie organizowanych dni bezpieczeństwa dla danych klientów – stosujemy właśnie tę formę.
3. Zaangażowanie liderów i kadry kierowniczej
Jeśli zaangażowanie zaczyna się od góry, reszta zespołu chętniej dołącza do działania:
PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY Obecność i aktywne uczestnictwo liderów oraz przełożonych zachęca pracowników do naśladowania. Widok menedżera biorącego udział w warsztatach jest bezcenny.
JASNY PRZEKAZ O ZNACZENIU BEZPIECZEŃSTWA Regularne komunikaty od kadry kierowniczej na temat priorytetowego znaczenia BHP wzmacniają wagę tego dnia.
4. Personalizacja wydarzenia
Pracownicy bardziej zaangażują się w wydarzenie, które uwzględnia ich potrzeby i specyfikę pracy.
TREŚCI DOSTOSOWANE DO BRANŻY Dzień BHP w fabryce powinien różnić się od wydarzenia organizowanego w środowisku biurowym. Tematyka musi być adekwatna do charakteru pracy.
UWZGLĘDNIENIE POMYSŁÓW ZESPOŁU Pracownicy, którzy zgłoszą własne propozycje tematów lub zajęć, poczują się częścią organizacji wydarzenia.
5. Promocja i budowanie świadomości przed wydarzeniem
Zadbanie o odpowiednią promocję zwiększa szanse na sukces. Jak to zrobić?
KAMPANIA INFORMACYJNA Plakaty, newslettery czy krótkie filmy zapowiadające wydarzenie pomogą dotrzeć do wszystkich.
MEDIA WEWNĘTRZNE Zapowiedzi w intranecie, podczas spotkań zespołowych czy firmowych social mediów zbudują zainteresowanie już na kilka tygodni przed wydarzeniem.
ZAANGAŻOWANIE PRACOWNIKÓW W ORGANIZACJE Powierzenie niektórych zadań zespołowi zwiększy ich poczucie odpowiedzialności za powodzenie Dnia BHP.
6. Zapewnienie luźnej i przyjaznej atmosfery
Dzień BHP nie musi być oficjalny i sztywny. Przyjazne otoczenie sprzyja nauce.
SWOBODNA DYSKUSJA Stwórz przestrzeń, gdzie każdy pracownik poczuje się komfortowo, by podzielić się swoimi obawami, pytaniami czy sugestiami na temat bezpieczeństwa.
DODATKOWE ATRAKCJE Jedną z atrakcji może być poczęstunek (coraz częściej food truck), pokaz nowoczesnego sprzętu ochronnego lub zaproszenie inspirujących gości (np. ekspertów BHP) uczynią wydarzenie atrakcyjniejszym.
Zaangażowanie pracowników w Dzień BHP wymaga dobrego planu, personalizacji i kreatywnego podejścia. Praktyczne warsztaty, odrobina rywalizacji, aktywny udział liderów, dobra promocja wydarzenia i przyjazna atmosfera to kluczowe elementy sukcesu. Zachęcamy do wdrożenia tych metod w swojej firmie i obserwowania efektów. A jakie metody sprawdziły się w Waszych organizacjach?
Karolina Kucharczyk
Inspektor ds. BHP
Podobne artykuły
Zawał serca? Czas działać! Minuty, które decydują o życiu!
Karolina Kucharczyk
4 min.
Każdego roku miliony ludzi na całym świecie umierają z powodu zawału serca, który jest nagłym stanem zagrożenia życia. W przypadku zawału liczy się szybka reakcja i właściwe działania, które mogą decydować o losie chorego. Wielu z nas nie wie jednak, jak rozpoznać jego objawy lub co należy zrobić w krytycznych pierwszych minutach. Przyjrzyjmy się typowym i nietypowym objawom zawału, różnicom w ich występowaniu w zależności od wieku i płci oraz zasadom postępowania, które mogą uratować życie.
Udar mózgu w pracy – jak rozpoznać objawy i nie zmarnować czasu?
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wiesz, że każda sekunda ma ogromne znaczenie przy udarze mózgu? Czas to kluczowy czynnik, który może decydować o życiu lub zdrowiu osoby, u której dochodzi do tego typu bezpośredniego zagrożenia życia. Szczególnie w miejscu pracy, gdzie stres i tempo działania mogą utrudniać reakcję, ważne jest, by znać podstawowe zasady rozpoznawania udaru i udzielania pierwszej pomocy. Odkryj jak łatwo zapamiętać symptomy udaru, dzięki zasadzie FAST. Dowiesz się, czym różnią się poszczególne typy udarów i nauczysz się, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Co więcej, odkryjemy, jak poprzez grywalizację możemy wspólnie szerzyć wiedzę o udarach w angażujący i przystępny sposób!
Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole to obowiązek nie tylko uczniów, ale i nauczycieli – sprawdź swoją wiedzę, rozwiązując przykładowy test BHP z odpowiedziami. Test BHP dla nauczycieli to nie tylko formalność – to praktyczne sprawdzenie wiedzy, która może zadecydować o bezpieczeństwie w pracy. Zaczynamy!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności