Jak zmotywować pracowników do aktywnego udziału w Dniu BHP?
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to jeden z kluczowych obowiązków każdej organizacji. Dzień BHP to doskonała okazja, by w kreatywny i angażujący sposób przypomnieć pracownikom o zasadach bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko wypadków. Jednak zachęcenie zespołu do aktywnego uczestnictwa w takim wydarzeniu może być sporym wyzwaniem. Czy Dzień BHP zawsze musi kojarzyć się z nudnymi wykładami i obligatoryjnym wypełnianiem listy obecności? Absolutnie nie! Przedstawiamy skuteczne metody motywowania zespołu do udziału w tym ważnym dniu.
Karolina Kucharczyk
3 min.
Dlaczego pracownicy nie angażują się w Dzień BHP?
Na starcie warto zastanowić się, dlaczego Dzień BHP bywa odbierany negatywnie. Poznanie przyczyn pomoże lepiej przygotować wydarzenie, które faktycznie wzbudzi zainteresowanie.
BRAK ŚWIADOMOŚCI O ZNACZENIU BEZPIECZEŃSTWA Bywa, że pracownicy nie zdają sobie sprawy, jak duży wpływ mają zasady BHP na ich codzienną pracę i zdrowie.
POSTRZEGANIE DNIA BHP JAKO NUDNEGO OBOWIĄZKU Gdy wydarzenia są organizowane na zasadzie „odfajkowania” (wszystkie firmy organizują w około, więc my też) nic dziwnego, że uczestnikom brakuje entuzjazmu.
MONOTONIA I TEORETYCZNOŚĆ Długie prezentacje pełne przepisów mogą być mało angażujące i trudne do zapamiętania.
BRAK KORZYŚCI OSOBISTYCH Jeżeli pracownicy nie dostrzegają bezpośrednich profitów z uczestnictwa, ich zaangażowanie będzie znikome.
Zrozumienie tych barier pozwoli przełamać schemat i nadać nową jakość Dniowi BHP w Twojej firmie.
Sposoby na zwiększenie zaangażowania pracowników
1. Interaktywna i angażująca forma wydarzenia BHP
Tradycyjne wykłady warto zastąpić warsztatami i symulacjami, które zachęcą pracowników do aktywnego udziału:
PRAKTYCZNE WARSZTATY Zamiast suchej teorii zorganizuj warsztaty np. z obsługi sprzętu ochronnego, zasad bezpiecznego zachowania się z urządzeniami pod napięciem, praktyczne szkolenie ppoż.
SYMULACJE WYPADKÓW I PIERWSZEJ POMOCY Możliwość wzięcia udziału w realistycznych scenariuszach nauczy pracowników, jak zachować się w awaryjnych sytuacjach.
GRY ZESPOŁOWE Quizy, formy grywalizacji czy też warsztaty grupowe związane z tematyką BHP to świetny sposób na naukę w przyjaznej atmosferze.
2. Wprowadzenie elementów rywalizacji i nagród
Nic tak nie pobudza motywacji, jak odrobina zdrowej rywalizacji. Jak to przełożyć na Dzień BHP?
KONKURSY Z ATRAKCYJNYMI NAGRODAMI Uczestnicy mogą rywalizować w znajomości zasad BHP, np. w formie turnieju wiedzy. Nagrody w postaci kart podarunkowych czy dni wolnych to dodatkowy bodziec. Poznaj nasze gry bhp i wykorzystaj je w trakcie swojego wydarzenia.
PUNKTY MOTYWACYJNE Przyznawanie punktów za aktywność, które można później wymienić na firmowe benefity, to rozwiązanie, które zainteresuje każdego. Sami w trakcie organizowanych dni bezpieczeństwa dla danych klientów – stosujemy właśnie tę formę.
3. Zaangażowanie liderów i kadry kierowniczej
Jeśli zaangażowanie zaczyna się od góry, reszta zespołu chętniej dołącza do działania:
PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY Obecność i aktywne uczestnictwo liderów oraz przełożonych zachęca pracowników do naśladowania. Widok menedżera biorącego udział w warsztatach jest bezcenny.
JASNY PRZEKAZ O ZNACZENIU BEZPIECZEŃSTWA Regularne komunikaty od kadry kierowniczej na temat priorytetowego znaczenia BHP wzmacniają wagę tego dnia.
4. Personalizacja wydarzenia
Pracownicy bardziej zaangażują się w wydarzenie, które uwzględnia ich potrzeby i specyfikę pracy.
TREŚCI DOSTOSOWANE DO BRANŻY Dzień BHP w fabryce powinien różnić się od wydarzenia organizowanego w środowisku biurowym. Tematyka musi być adekwatna do charakteru pracy.
UWZGLĘDNIENIE POMYSŁÓW ZESPOŁU Pracownicy, którzy zgłoszą własne propozycje tematów lub zajęć, poczują się częścią organizacji wydarzenia.
5. Promocja i budowanie świadomości przed wydarzeniem
Zadbanie o odpowiednią promocję zwiększa szanse na sukces. Jak to zrobić?
KAMPANIA INFORMACYJNA Plakaty, newslettery czy krótkie filmy zapowiadające wydarzenie pomogą dotrzeć do wszystkich.
MEDIA WEWNĘTRZNE Zapowiedzi w intranecie, podczas spotkań zespołowych czy firmowych social mediów zbudują zainteresowanie już na kilka tygodni przed wydarzeniem.
ZAANGAŻOWANIE PRACOWNIKÓW W ORGANIZACJE Powierzenie niektórych zadań zespołowi zwiększy ich poczucie odpowiedzialności za powodzenie Dnia BHP.
6. Zapewnienie luźnej i przyjaznej atmosfery
Dzień BHP nie musi być oficjalny i sztywny. Przyjazne otoczenie sprzyja nauce.
SWOBODNA DYSKUSJA Stwórz przestrzeń, gdzie każdy pracownik poczuje się komfortowo, by podzielić się swoimi obawami, pytaniami czy sugestiami na temat bezpieczeństwa.
DODATKOWE ATRAKCJE Jedną z atrakcji może być poczęstunek (coraz częściej food truck), pokaz nowoczesnego sprzętu ochronnego lub zaproszenie inspirujących gości (np. ekspertów BHP) uczynią wydarzenie atrakcyjniejszym.
Zaangażowanie pracowników w Dzień BHP wymaga dobrego planu, personalizacji i kreatywnego podejścia. Praktyczne warsztaty, odrobina rywalizacji, aktywny udział liderów, dobra promocja wydarzenia i przyjazna atmosfera to kluczowe elementy sukcesu. Zachęcamy do wdrożenia tych metod w swojej firmie i obserwowania efektów. A jakie metody sprawdziły się w Waszych organizacjach?
Karolina Kucharczyk
Inspektor ds. BHP
Podobne artykuły
Test BHP dla nauczycieli z odpowiedziami
Karolina Kucharczyk
4 min.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole to obowiązek nie tylko uczniów, ale i nauczycieli – sprawdź swoją wiedzę, rozwiązując przykładowy test BHP z odpowiedziami. Test BHP dla nauczycieli to nie tylko formalność – to praktyczne sprawdzenie wiedzy, która może zadecydować o bezpieczeństwie w pracy. Zaczynamy!
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Jak dbać o słuch na co dzień – praktyczne porady i zdrowe nawyki
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wyobrażasz sobie świat bez dźwięków? Szum fal, śmiech bliskich, ulubiona melodia – wszystko to kształtuje nasze codzienne doświadczenia. Słuch jest jak niewidzialny przewodnik po rzeczywistości, a jednak tak często go zaniedbujemy. Dopiero gdy zaczyna szwankować, doceniamy jego wartość. Dzisiaj dowiemy się, jak dbać o słuch na co dzień, jak hałas wpływa na jego kondycję, jakie nawyki sprzyjają jego ochronie oraz jak styl życia może wspierać zdrowie uszu.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności