Przeglądając Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny (z późniejszymi zmianami) z pewnością dostrzegłeś/łaś, że dokument ten mówi o różnych formach prowadzenia obowiązkowych szkoleń BHP. ? Te formy to m.in. instruktaż, seminarium lub samokształcenie. Kiedy zastosować jaką formę szkolenia w stosunku do różnych grup stanowisk pracowniczych? Zacznijmy od początku.
Katarzyna Gulanowska
3 min.
Formy szkoleń BHP
Ww. rozporządzenie definiuje nam 4 podstawowe formy obowiązkowych szkoleń BHP, którymi są kolejno:
instruktaż – forma szkolenia przede wszystkim stosowana w kontekście szkoleń wstępnych BHP (instruktaż ogólny, a także instruktaż stanowiskowy) oraz szkoleń okresowych dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych;
kurs – forma szkolenia składająca się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych, która jest dopuszczalną formą szkolenia m.in. w ramach szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych lub szkolenia pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy;
samokształcenie kierowane – forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie wiedzy w oparciu o materiały przekazane przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu ? Internetu (e-learning), poczty elektronicznej. Przy tej formie szkolenia organizator powinien równocześnie zapewnić możliwość konsultacji z wykładową. Warto dodać, że ta forma szkolenia jest dopuszczalna m.in. w ramach szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych lub pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych;
seminarium – forma szkolenia z uwzględnieniem ćwiczeń oraz z wykorzystaniem odpowiednich pomocy dydaktycznych. Z tą formą szkolenia można spotkać się podczas szkoleń takich jak m.in. szkolenie okresowe pracowników inżynieryjno-technicznych lub szkolenie okresowe pracowników i osób kierujących pracownikami.
Czy e-learning to dopuszczalna forma szkoleń BHP?
E-learning zgodnie z ww. rozporządzeniem jest jedną z dopuszczalnych form szkoleń okresowych BHP dla takich grup zawodowych jak:
pracodawcy i osoby kierujące pracownikami,
pracownicy na stanowiskach inżynieryjno-technicznych,
pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych,
pracownicy służby BHP.
Warto dodać, że osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych ? nie mogą odbyć szkolenia okresowego BHP w formie e-learningu. Niezbędne jest tutaj zapewnienie stałego kontaktu wykładowcy z uczestnikiem szkolenia przez cały czas jego trwania. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych szkolenia okresowe BHP powinny być zawsze prowadzone w formie instruktażu.
Czy szkolenie wstępne BHP może odbyć się w formie e-learningu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa nie jest możliwe prowadzenie szkoleń wstępnych BHP w formie e-learningu. Zasada ta odnosi się do wszystkich grup pracowników. Podczas szkolenia wstępnego BHP niezbędne jest zapewnienie ciągłego ?? kontaktu wykładowcy z uczestnikami szkolenia. Jednak w związku ze zmieniającą się wokół nas rzeczywistością (globalizacja, praca zdalna, a także pandemia koronawirusa) dopuszczalne jest prowadzenie instruktażu ogólnego BHP w formie spotkań online z wykorzystaniem np. platformy Zoom lub Microsoft Teams. Podkreślę jednak jeszcze raz – niezbędna jest obecność i ciągły kontakt z trenerem.
Samokształcenie a e-learning w BHP
Jedną z metod kształcenia wykorzystywaną w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy jest samokształcenie. Jest to samodzielnie wykonywane czynności oraz procesów przez osobę uczącą się z wykorzystaniem materiałów opracowanych uprzednio przez organizatora szkolenia. Materiały ? te mogą zostać przekazane uczestnikowi w formie papierowej lub elektronicznie, np. w formie kursu e-learningowego. E–learning jest zaś formą nauczania z wykorzystaniem nowoczesnej technologii oraz narzędzi elektronicznych.
Zaufana platforma do e-learningu szkoleń BHP
Jeżeli szukasz sprawdzonej oraz atrakcyjnej platformy do prowadzenia szkoleń okresowych BHP w formie e-learningu to świetnie trafiłeś/łaś! Jako zespół Power Safety zapraszamy Ciebie do kontaktu, a także przetestowania naszych innowacyjnych rozwiązań w edukacji dla bezpieczeństwa pracy.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi publikacjami oraz nowościami produktowymi, zapraszamy Cię do śledzenia nas na LinkedIn.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Jak zmotywować pracowników do aktywnego udziału w Dniu BHP?
Karolina Kucharczyk
3 min.
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to jeden z kluczowych obowiązków każdej organizacji. Dzień BHP to doskonała okazja, by w kreatywny i angażujący sposób przypomnieć pracownikom o zasadach bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko wypadków. Jednak zachęcenie zespołu do aktywnego uczestnictwa w takim wydarzeniu może być sporym wyzwaniem. Czy Dzień BHP zawsze musi kojarzyć się z nudnymi wykładami i obligatoryjnym wypełnianiem listy obecności? Absolutnie nie! Przedstawiamy skuteczne metody motywowania zespołu do udziału w tym ważnym dniu.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole to obowiązek nie tylko uczniów, ale i nauczycieli – sprawdź swoją wiedzę, rozwiązując przykładowy test BHP z odpowiedziami. Test BHP dla nauczycieli to nie tylko formalność – to praktyczne sprawdzenie wiedzy, która może zadecydować o bezpieczeństwie w pracy. Zaczynamy!
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności