Co powinna zawierać zakładowa apteczka pierwszej pomocy?
W każdym miejscu pracy, niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa, niezbędnym elementem jest dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Skoro istnieją apteczki samochodowe, apteczki domowe, to nie możliwe jest, aby apteczki nie było na wyposażeniu zakładu pracy. Zapewnienie dostępu do podstawowych środków ratunkowych nie tylko spełnia wymogi prawne, ale przede wszystkim stanowi o trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.
Katarzyna Gulanowska
3 min.
Różnorodność apteczek pierwszej pomocy
W zależności od specyfiki miejsca pracy apteczka pierwszej pomocy może różnić się zawartością. Istnieją apteczki uniwersalne, idealne dla biur i mniejszych zakładów, jak i specjalistyczne, dostosowane do potrzeb np. pracowni chemicznych czy warsztatów.
Jak wyposażona jest apteczka pierwszej pomocy – co powinno się w niej znaleźć?
chusta trójkątna, gazy jałowe (najczęściej różne rozmiary),
ustnik oraz rękawiczki jednorazowe;
nożyczki ratownicze;
instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
Każdy zakład pracy powinien posiadać tak minimalnie wyposażoną apteczkę. Wybór apteczki i jej wyposażenia zależy od tego, w jakim miejscu ma ona służyć.
Apteczki przeznaczone do pracowni chemicznych spełniają jednak inne reguły w związku ze specyficznymi rodzajami ryzyka i potencjalnych urazów, które mogą wystąpić w takim środowisku. I tak oprócz podstawowych środków opatrunkowych i leków powinna zawierać:
Środki na oparzenia chemiczne:
Specjalistyczne opatrunki na oparzenia chemiczne – hydrożel.
Żel chłodzący do oparzeń np. panthenol.
Ochrona oczu:
Płyn do przemywania oczu (płuczka do oczu) – najlepiej w postaci stacji do przemywania oczu lub przenośnych butelek z roztworem soli fizjologicznej.
Sterylne opatrunki do ochrony oczu.
Apteczka pierwszej pomocy – Normy DIN
Aktualnie na rynku można znaleźć bogatą ofertę apteczek, jednak kupując apteczkę do firmy, należy zwrócić uwagę na normy DIN. Ponieważ określają one minimalne wymagania dotyczące wyposażenia i jakości apteczek.
Normy DIN dla apteczek odnoszą się do niemieckich standardów przemysłowych (Deutsches Institut für Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacji) określających wymagania dotyczące zawartości i jakości apteczek pierwszej pomocy.
Uzupełnianie zawartości apteczki
Regularne sprawdzanie i uzupełnianie apteczki jest jednak kluczowe w zakładzie pracy. Utrzymanie jej w pełni zaopatrzonej zapewnia gotowość do natychmiastowego działania w przypadku niespodziewanego wypadku.
Apteczki w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy
Pracodawcy zobowiązują się zapewnić dostęp do apteczek pierwszej pomocy oraz do informowania pracowników o ich lokalizacji. Jest to element wypełniania obowiązków w zakresie BHP zapisany w Kodeksie Pracy.
Materiały i konstrukcja – apteczki medyczne
Apteczka pierwszej pomocy powinna być wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia i łatwych do utrzymania w czystości. Jednak jej konstrukcja powinna umożliwiać łatwy dostęp do zawartości. Zwyczajowo apteczki są dostępne w częściach wspólnych: korytarze, stołówka, kąciki kawowe, przy recepcji, w ogólnodostępnych miejscach hal produkcyjnych i magazynowych.
Jak prawidłowo korzystać? – apteczka pierwszej pomocy
Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie korzystania z apteczki oraz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy na szkoleniu BHP. Wiedza ta może uratować życie lub zdrowie w krytycznych sytuacjach.
Kto ustala skład apteczki pierwszej pomocy?
Odpowiednia apteczka pierwszej pomocy powinien uwzględniać specyfikę pracy i potencjalne ryzyka. Rozporządzenie (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) definiuje, że wyposażenie jak również ulokowanie apteczek pierwszej pomocy powinno zostać ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Podczas ustalania składu apteczki należy wziąć pod uwagę rodzaje i nasilenie występujących zagrożeń bezpieczeństwa.
Gdzie umieścić apteczkę pierwszej pomocy w szkole lub placówce edukacyjnej?
Tak jak wyżej opisaliśmy, apteczka pierwszej pomocy powinna być ogólnodostępna. Rozmieszczona w takich miejscach jak: pokój nauczycielski, kuchnia oraz pracownie. Apteczka pierwszej pomocy powinna się znaleźć również w laboratorium (sali chemicznej), jak również w pokoju nauczycieli wychowania fizycznego.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Jak zmotywować pracowników do aktywnego udziału w Dniu BHP?
Karolina Kucharczyk
3 min.
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to jeden z kluczowych obowiązków każdej organizacji. Dzień BHP to doskonała okazja, by w kreatywny i angażujący sposób przypomnieć pracownikom o zasadach bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko wypadków. Jednak zachęcenie zespołu do aktywnego uczestnictwa w takim wydarzeniu może być sporym wyzwaniem. Czy Dzień BHP zawsze musi kojarzyć się z nudnymi wykładami i obligatoryjnym wypełnianiem listy obecności? Absolutnie nie! Przedstawiamy skuteczne metody motywowania zespołu do udziału w tym ważnym dniu.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole to obowiązek nie tylko uczniów, ale i nauczycieli – sprawdź swoją wiedzę, rozwiązując przykładowy test BHP z odpowiedziami. Test BHP dla nauczycieli to nie tylko formalność – to praktyczne sprawdzenie wiedzy, która może zadecydować o bezpieczeństwie w pracy. Zaczynamy!
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności