Ocena ryzyka zawodowego – 8 zagrożeń w pracy biurowej
Ocena ryzyka zawodowego to kluczowy proces w każdym miejscu pracy, niezależnie od branży, czy charakteru wykonywanych obowiązków. Dla pracowników biurowych może to wydawać się mniej istotne niż dla tych pracujących w bardziej fizycznych zawodach. Jednak praca biurowa również niesie ze sobą pewne zagrożenia, które należy uwzględnić. W tym artykule przyjrzymy się 8 zagrożeniom w pracy biurowej i zasadom oceny ryzyka zawodowego, które pomogą zapobiec potencjalnym problemom.
Katarzyna Gulanowska
3 min.
Ocena ryzyka zawodowego
Ocena ryzyka zawodowego polega głównie na analizie. To proces identyfikowania i oceny potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy oraz podejmowania działań, które je wyeliminują lub zminimalizują. Ocenę ryzyka zawodowego w Polsce regulują następujące przepisy:
Kodeks pracy: w Polsce ocena ryzyka zawodowego jest jednak uregulowana w Kodeksie pracy art. 226. Pracodawca ma obowiązek oceniania i dokumentowania oceny ryzyka zawodowego w środowisku pracy.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650): dokument stanowi o obowiązku przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego przez pracodawcę. Dodatkowo opisuje obowiązek stosowania w następstwie oceny ryzyka zawodowego środków profilaktycznych, metod oraz organizacji pracy.
Pracodawcy są zobowiązani prawnie do przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego i zapewnienia odpowiednich środków bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z tym muszą posiadać odpowiednią dokumentację oceny ryzyka zawodowego.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w biurze – ocena ryzyka zawodowego
Praca biurowa wydaje się być bezpieczna. Jednak tak, racja: wydaje się. Nie możemy zapominać, że nawet siedzenie przed komputerem przez długie godziny może wiązać się z ryzykiem.
Nie wierzysz? A ile razy „udało” Ci się wylać na klawiaturę, albo laptopa wodę, herbatę czy kawę? Niby nic wielkiego, ale…. płyn + urządzenie elektryczne może być naprawdę mieszanką wybuchową – dosłownie. Bezsprzecznie wyjaśniliśmy Ci, że praca w biurze tylko wydaje się być bezpieczna, to przedstawiamy osiem zagrożeń w pracy biurowej:
1. Ergonomia pracy przy komputerze, a w zasadzie jej brak
Ergonomia pracy przy komputerze to kluczowy aspekt w pracy biurowej i podstawa ochrony zdrowia pracowników. Jej brak, to w zasadzie brak higieny pracy. Niewłaściwa pozycja ciała, nieergonomiczne krzesło czy monitor ustawiony za nisko, za wysoko, mogą prowadzić do bólów pleców, nadgarstków i innych problemów zdrowotnych.
2. Stres
Stres w pracy biurowej może być wynikiem presji czasu, nadmiernego obciążenia pracą, czy konfliktów w zespole. To zagrożenie dla zdrowia psychicznego pracowników, a nawet może prowadzić do wypalenia zawodowego, nerwic, depresji….
3. Długi czas siedzenia
Siedzenie przez długie godziny może jednak prowadzić do problemów zdrowotnych pracowników. Niekorzystnych skutków zdrowotnych możemy spodziewać się szczególnie w obszarach kręgosłupa, krążenia. To fakt potwierdzony naukowo. W raporcie HealtDesk wskazano na podstawie badania, jakie partie ciała najczęściej bolą pracowników biurowych. Ponad 50% osób badanych, pracujących w biurze zmaga się z bólami szyi. Pracownicy wskazują również na ból łopatek (42,3 proc), głowy (35 proc.) i barków (31,3 proc.).
4. Niewłaściwe oświetlenie
Brak odpowiedniego oświetlenia może prowadzić do zmęczenia oczu, bólów głowy i obniżonej wydajności. Warto korzystaj z dobrodziejstw naturalnego oświetlenia. Warto również pamiętać (o ile to możliwe) o ustawieniu monitora pod kątem 90 stopni do okna.
5. Zagrożenia ze strony sprzętu biurowego
Uszkodzony lub nieodpowiednio utrzymany sprzęt biurowy, taki jak np. fotel, biurko czy klawiatura, może jednak prowadzić do wypadków i problemów zdrowotnych pracowników. Przetarty kabel, uszkodzone gniazdko mogą przyczynić się do porażenia prądem elektrycznym.
6. Monotonia
Wykonywanie monotonnych zadań przez długi czas może prowadzić do nudzenia się pracowników, co wpływa negatywnie na ich motywację i wydajność. Ważną wskazówką okazuje się planowanie swojego dnia pracy.
7. Izolacja społeczna
Praca biurowa może być jednak samotna, szczególnie w przypadku pracy zdalnej. Izolacja społeczna może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak: depresja czy stany lękowe.
8. Brak aktywności fizycznej
Brak regularnej aktywności fizycznej w pracy biurowej może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość czy choroby serca.
Ocena ryzyka zawodowego – nie bagatelizuj!
Praca biurowa może wydawać się bezpieczna, ale… jak wskazuje osiem powyższych punktów, nie wolno bagatelizować potencjalnych zagrożeń. Bierz aktywny udział na najbliższym szkoleniu bhp. Musisz poznać zagrożenia w swoim miejscu pracy.
Przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego, opis ocenianego stanowiska pracy i dostosowanie warunków pracy do potrzeb pracowników, może jednak znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadków, problemów zdrowotnych czy stresu.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Jak zmotywować pracowników do aktywnego udziału w Dniu BHP?
Karolina Kucharczyk
3 min.
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy to jeden z kluczowych obowiązków każdej organizacji. Dzień BHP to doskonała okazja, by w kreatywny i angażujący sposób przypomnieć pracownikom o zasadach bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko wypadków. Jednak zachęcenie zespołu do aktywnego uczestnictwa w takim wydarzeniu może być sporym wyzwaniem. Czy Dzień BHP zawsze musi kojarzyć się z nudnymi wykładami i obligatoryjnym wypełnianiem listy obecności? Absolutnie nie! Przedstawiamy skuteczne metody motywowania zespołu do udziału w tym ważnym dniu.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole to obowiązek nie tylko uczniów, ale i nauczycieli – sprawdź swoją wiedzę, rozwiązując przykładowy test BHP z odpowiedziami. Test BHP dla nauczycieli to nie tylko formalność – to praktyczne sprawdzenie wiedzy, która może zadecydować o bezpieczeństwie w pracy. Zaczynamy!
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności