Czym jest służba BHP w zakładzie pracy i dlaczego wdrażanie zasad BHP to nie jest zwykły zawód?
Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) stanowią fundament każdej organizacji, której zależy na zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dla swoich pracowników. Dlaczego mówimy o służbach BHP w zakładzie pracy i jakie mają zadania, by zapewnić ochronę zdrowia pracowników oraz przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy?
Katarzyna Gulanowska
4 min.
Służba BHP: strażnicy bezpieczeństwa
Służba BHP odgrywa kluczową rolę w każdym zakładzie pracy. Jej głównym celem jest dbanie o to, aby pracownicy wykonywali swoje obowiązki zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Mimo tego, że często nietraktowana poważnie przez pracowników, to pełni niesłychanie poważne zadania. Oto kilka kluczowych zadań służby BHP według zaleceń:
Dbanie o przestrzeganie zasad BHP: higieniczne warunki pracy, czyli co? Służba BHP monitoruje, czy pracownicy przestrzegają zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu pracy. W razie wykrycia uchybień podejmuje odpowiednie kroki i może wydawać polecenia usunięcia uchybień. To tacy strażnicy stojący na straży ochrony zdrowia pracowników.
Szkolenia w zakresie BHP: Organizuje szkolenia wstępne i okresowe dla pracowników, przekazując niezbędną wiedzę na temat bezpiecznych metod wykonywania pracy.
Inspekcje bezpieczeństwa: Regularnie przeprowadza inspekcje zakładu pracy w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa. Sprawdza, czy pracodawca i pracownicy przestrzegają wymaganych standardów. Inspekcje realizowane są m.in. w formie safety gemba walk, safety walk, obchód bezpieczeństwa.
Współpraca z Inspekcją Pracy: Współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy. Dostarcza wszelkie informacje na temat warunków pracy oraz przestrzegania przepisów BHP. Pracownik służby bhp na bieżąco weryfikuje, jakie przepisy prawa się zmieniły i czy te zmiany wymagają również podjęcia dodatkowych działań.
Reagowanie na zagrożenia: W przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia zdrowia pracowników, służba BHP podejmuje odpowiednie kroki, wydając polecenia usunięcia uchybień.
Konsultacje z pracodawcą: Służba BHP konsultuje się z pracodawcą w zakresie BHP i wspólnie opracowuje zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy.
Kto w Polsce ustala zasady bezpieczeństwa i higieny pracy?
W polskich przedsiębiorstwach nadzorem nad przestrzeganiem przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się kilka instytucji i organów. Oto główne:
Pracodawcy: są głównie odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w swoich zakładach. Mają obowiązek organizować pracę zgodnie z zasadami BHP i dostarczać niezbędne środki ochrony indywidualnej (np. hełmy ochronne, okulary ochronne). Odpowiadają także za szkolenia pracowników w zakresie BHP.
Służba BHP: Służba Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest często zatrudniana przez pracodawców lub wynajmowana jako usługa zewnętrzna. Pełni pieczę nad nadzorem przestrzegania przepisów BHP w zakładzie pracy, organizowaniem szkoleń BHP, przeprowadzaniem kontroli bezpieczeństwa oraz współpracą z pracodawcą w zakresie BHP.
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP): organ administracji publicznej, który nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym z zakresu BHP. Państwowa Inspekcja Pracy m.in.: przeprowadza kontrolę w zakładach pracy, wystawia mandaty i nakłada kary za naruszenia przepisów.
Zakładowy Zespół ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy: w większych zakładach pracy może istnieć zakładowy zespół ds. BHP, który współpracuje zarówno z pracodawcą, jak i służbą BHP. Zadaniem zespołu jest doradzanie pracodawcy w sprawach BHP, branie udziału w analizie i eliminowaniu ryzyka oraz monitorowanie przestrzegania przepisów BHP. Coraz częstszą praktyką w korporacjach i dużych firmach jest m.in. powoływania zespołu Safety Champion’ów, Amabasadorów Bezpieczeństwa itd.
Organizacje związkowe: reprezentując pracowników, mogą bacznie śledzić przestrzeganie przepisów BHP w zakładach pracy i w razie potrzeby interweniować w obronie pracowników według zaleceń społecznego inspektora pracy.
Zakładowy Lekarz Medycyny Pracy: odpowiada za nadzorowanie stanu zdrowia pracowników w kontekście pracy oraz współpracuje ze służbą BHP w zakresie oceny ryzyka zawodowego.
Zasady BHP jako część kultury organizacyjnej
Przepisy bhp nie są jedynie regulacjami prawno-administracyjnymi i szeregiem zarządzeń wydawanych przez instytucje odpowiedzialne w zakresie polityki socjalnej i społecznej. Zasady te stanowią istotną część kultury organizacyjnej każdej firmy. W szczególności pracodawca ma obowiązek organizować pracę zgodnie z zasadami BHP. Natomiast pracownicy mają niezbywalne prawo do wykonywania pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach, przy adekwatnym do stanowiska i odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki.
Co więcej, to właśnie rozwój technologii powoduje, że zasady i całe BHP jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną.
Bezpieczeństwo, nie tylko w pracy to podstawa
Służba BHP odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Pracownicy powinni mieć pewność, że ich zdrowie i życie są chronione. Pracodawcy są zobowiązani do odpowiedniego zainteresowania warunkami pracy swojego zespołu oraz do zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Zasady BHP nie tylko chronią pracowników, ale także przyczyniają się do efektywności i stabilności organizacji. Dlatego warto inwestować w ich przestrzeganie i rozwijanie kultury bezpiecznej pracy.
Nie zapominajmy, że każdy pracownik ma prawo do pracy w bezpiecznych warunkach, a każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić takie warunki. To wspólna odpowiedzialność, która przyczynia się do sukcesu firmy.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Jak skutecznie chronić słuch w miejscu pracy?
Karolina Kucharczyk
5 min.
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Jak dbać o słuch na co dzień – praktyczne porady i zdrowe nawyki
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wyobrażasz sobie świat bez dźwięków? Szum fal, śmiech bliskich, ulubiona melodia – wszystko to kształtuje nasze codzienne doświadczenia. Słuch jest jak niewidzialny przewodnik po rzeczywistości, a jednak tak często go zaniedbujemy. Dopiero gdy zaczyna szwankować, doceniamy jego wartość. Dzisiaj dowiemy się, jak dbać o słuch na co dzień, jak hałas wpływa na jego kondycję, jakie nawyki sprzyjają jego ochronie oraz jak styl życia może wspierać zdrowie uszu.
BHP przy pracy zdalnej, czyli jak zapewnić komfort i ochronę w domowym biurze?
Karolina Kucharczyk
7 min.
Siedzisz na kanapie, wokół Ciebie biegają dzieci, a kot leniwie próbuje wgramolić się na klawiaturę. O ile scena ta może być urocza, o tyle w rzeczywistości może negatywnie wpłynąć na Twoją produktywność i zdrowie. Jak wygląda BHP przy pracy zdalnej? Teraz poranne korki i nierzadko męczące dojazdy do biura stały się reliktem przeszłości? Z kawą w ręku i laptopem na kolanach możesz cieszyć się urokami swojego domowego królestwa. Jednak, mimo że idea pracy z własnego kąta brzmi idealnie, wiąże się z nią także sporo wyzwań. Przekonaj się, jak zamienić domową kanapę w ergonomiczne centrum pracy, a trudności związane z pracą zdalną staną się tylko wspomnieniem.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności