Zagadka dobrego samopoczucia: czym jest wellbeing i dlaczego warto o niego zadbać?
Pojawienie się zjawiska przebodźcowania to „dzwonek”, który powinien rozpocząć podróż w poszukiwaniu rozwiązania problemu. Przebodźcowanie w każdym pokoleniu, to zagadnienie, które w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej kluczowe, szczególnie w sferze zawodowej. Na przeciwległym biegunie do przebodźcowania stoi wellbeing.
Katarzyna Gulanowska
3 min.
Za pojęciem wellbeing stoją takie zagadnienia jak: samopoczucie, holistyczne podejście, statystyki związane ze stresem Polaków w pracy, który deklaruje 80% osób. Jaką rolę ma tu tajemniczy wellbeing? Dlaczego warto o niego zadbać? Jak to zjawisko ma się do miejsca pracy? To pytania otwierające przed nami drzwi do pełni życia i sukcesu zawodowego. Zdajmy sobie sprawę, że wellbeing to nie tylko modny termin, to fundament naszego codziennego funkcjonowania w XXI wieku. Poznasz go nieco bliżej?
Pojęcie wellbeing – klucz do harmonii pracowników
Wellbeing, to coś więcej niż ogólna teoria. Wyjaśnienia, czym jest zjawisko przychodzą do głowy bez namysłu. W końcu wszyscy, którzy znają nieco angielski (a mamy z nim do czynienia w zasadzie na co dzień) kojarzą słowo:
well… w luźnym tłumaczeniu: dobrze
i słowo: being, czyli: istnieć, być.
Prosta metoda skojarzeń i gry słów prowadzi myśl w stronę dobrego samopoczucia, dobrostanu i to jest dobra ścieżka. Chociaż te intuicyjne odpowiedzi okazują się, niestety, dość powierzchowne, są jednak dobrym punktem wyjścia do dalszego poznania zjawiska wellbeing w kontekście dbania o zdrowie pracowników.
Zdrowie psychiczne pracowników – to punkt honoru dla działania wellbeing
Zjawisko wellbeing ma swoje bardzo ważne miejsce w miejscu pracy. Cyklicznie i często są wydawane różnego rodzaju raporty o wellbeingu mentalnym pracowników w Polsce. Istnieją programy wellbeing stosowane w wielu firmach, zespołach i miejscach pracy. Pierwszym elementem do rozwiązania zagadki, czym jest wellbeing jest: zdrowie psychiczne pracowników.
Nie jest tajemnicą, że życie zawodowe może być źródłem stresu. Długie godziny pracy, presja terminów i wymagania zawodowe mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym. To są realne ludzkie problemy obniżające jakość życia społeczeństwa, również w pracy.
Zatem co oznacza pojęcie wellbeing?
Wellbeing to narzędzie, które pomaga w ograniczeniu stresu i zwiększeniu odporności psychicznej. Odpowiada holistycznemu postrzeganiu człowieka jako całości i dbałości o ciało i umysł, w tym regularne ćwiczenia fizyczne, zdrową dietę oraz techniki relaksacyjne. Zakłada on, że dobrostan pracownika może znacząco wpłynąć na nasze zdolności radzenia sobie ze stresem w pracy. To uczucie harmonii i równowagi, które ma wpływ na nasze codzienne życie.
Jak uzyskać ten stan w miejscu pracy? W zasadzie nie ma w tym wielkiej filozofii, ale zadaniem osób zarządzających i zespołu jest:
dostarczaj pozytywne emocje w miejscu pracy – można to realizować na różne sposoby.
słuchaj oczekiwań swoich pracowników, poświęć im swoją uwagę. Oczekiwania pracowników czasami nie są tak wielkie, żeby stały się nie do zrealizowania. Często wielką potrzebą jest budowanie poczucia wspólnoty, czasami podanie „ręki” w kłopotach i zwykła wyrozumiałość.
Poczucie bezpieczeństwa – kolejna część zagadki dobrego samopoczucia
Wellbeing obejmuje także aspekty związane z poczuciem bezpieczeństwa w miejscu pracy. Pracownicy potrzebują pewności, że są chronieni przed ryzykiem i zagrożeniami związanymi z pracą. A dobre samopoczucie pracownika, to jego większa wydajność, to pozytywna opinia o firmie, to chęć tworzenia lepszego zespołu. Ważnym elementem dobrostanu pracownika pozostaje również komfort oraz ergonomia stanowiska pracy.
Jak znaleźć klucz do sukcesu i spełnienia zawodowego?
Podsumowując, wellbeing to klucz do harmonii, sukcesu i spełnienia zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Balans, równowaga i troska o zdrowie fizyczne i psychiczne, ograniczenie stresu oraz poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy to główne zadania dla pracodawców.
Dla wielu z nas jest to jeszcze nierozwiązana zagadka, ale warto poświęcić czas na jej rozwiązanie, bo to właśnie wellbeing może otworzyć drzwi do świetnie prosperującej firmy. Jako pracodawca po prostu porzuć sztywne zasady i skup uwagę. Różnorodność pracowników i jej dostrzeżenia może Ci się opłacać. Czasem mała zmiana, elastyczność godzin pracy, czy wprowadzenie dłuższej przerwy da niespotykane wyniki. Dlatego warto zadbać o wellbeing pracowników.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Jak skutecznie chronić słuch w miejscu pracy?
Karolina Kucharczyk
5 min.
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Jak dbać o słuch na co dzień – praktyczne porady i zdrowe nawyki
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wyobrażasz sobie świat bez dźwięków? Szum fal, śmiech bliskich, ulubiona melodia – wszystko to kształtuje nasze codzienne doświadczenia. Słuch jest jak niewidzialny przewodnik po rzeczywistości, a jednak tak często go zaniedbujemy. Dopiero gdy zaczyna szwankować, doceniamy jego wartość. Dzisiaj dowiemy się, jak dbać o słuch na co dzień, jak hałas wpływa na jego kondycję, jakie nawyki sprzyjają jego ochronie oraz jak styl życia może wspierać zdrowie uszu.
BHP przy pracy zdalnej, czyli jak zapewnić komfort i ochronę w domowym biurze?
Karolina Kucharczyk
7 min.
Siedzisz na kanapie, wokół Ciebie biegają dzieci, a kot leniwie próbuje wgramolić się na klawiaturę. O ile scena ta może być urocza, o tyle w rzeczywistości może negatywnie wpłynąć na Twoją produktywność i zdrowie. Jak wygląda BHP przy pracy zdalnej? Teraz poranne korki i nierzadko męczące dojazdy do biura stały się reliktem przeszłości? Z kawą w ręku i laptopem na kolanach możesz cieszyć się urokami swojego domowego królestwa. Jednak, mimo że idea pracy z własnego kąta brzmi idealnie, wiąże się z nią także sporo wyzwań. Przekonaj się, jak zamienić domową kanapę w ergonomiczne centrum pracy, a trudności związane z pracą zdalną staną się tylko wspomnieniem.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności