Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy? Zasady regulacji i ergonomiczna praca siedząca
Ergonomiczna praca i ergonomia stanowiska pracy. Wszyscy słyszeli o tym zjawisku, ale ilu z nas zna i stosuje? To trochę zawodowa legenda, a jednak… ergonomia stanowisk pracy przy komputerze istnieje, a jedna z jej twarzy to: prawidłowe ustawienie fotela. Niedoceniane i często bagatelizowane, a jest kluczowym elementem zapewnienia komfortu i zdrowia pracowników. Ergonomiczna praca przy biurku ma ogromne znaczenie, ponieważ wiele osób spędza na nim znaczną część dnia. W tym artykule prezentujemy zasady regulacji fotela biurowego, które pomogą stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy.
Katarzyna Gulanowska
6 min.
Czym jest legendarna ergonomiczna praca siedząca i nie tylko?
Zanim o ustawieniu fotela, to trzeba określić jasno i wyraźnie, czym jest ergonomia i zasady ergonomii pracy i na czym polega ergonomiczna praca siedząca. Można przedstawić ergonomię jako naukę o przystosowaniu istniejących stanowisk pracy i całego środowiska pracy do antropometrycznych cech człowieka. Naukę ergonomii dzielimy głównie na ergonomię koncepcyjną i ergonomię korekcyjną. W tym podziale swoje miejsce znajduje prawidłowe ustawienie fotela biurowego w miejscu pracy, ale o tym za chwilę.
Ergonomia koncepcyjna znana jest również pod nazwą ergonomia pojęciowa (ang. conceptual ergonomics). Dziedzina skupia się na: projektowaniu interfejsów użytkownika, systemów, produktów i środowisk pracy z uwzględnieniem czynnika ludzkiego. Wszystko to po to, aby stworzyć optymalne i efektywne rozwiązania. Ergonomia koncepcyjna bada, analizuje i projektuje te elementy z myślą o zapewnieniu użytkownikom jak największego komfortu, wydajności i zrozumienia. To takie projektowanie warunków pracy pod możliwości pracownika.
Główne cele ergonomii koncepcyjnej to:
Użyteczność: dąży do stworzenia interfejsów i produktów, które są łatwe do zrozumienia i obsługi przez użytkowników. Usability to kluczowy aspekt projektowania, który ma na celu minimalizację błędów i problemów związanych z użytkowaniem.
Efektywność: projektowanie z uwzględnieniem ergonomii koncepcyjnej ma na celu zwiększenie efektywności użytkowników poprzez optymalizację procesów i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania określonych zadań.
Komfort: ergonomia koncepcyjna dba o zapewnienie komfortu w trakcie korzystania z produktów lub interfejsów. Chodzi tu zarówno o fizyczny komfort (ergonomia fizyczna) jak i psychologiczny (ergonomia poznawcza). Dobrym przykładem jest tutaj fotel biurowy z pełnym wachlarzem regulacji.
Bezpieczeństwo: zapewnienie, że użytkownicy nie będą narażeni na niebezpieczne sytuacje lub błędy w wyniku używania produktu, lub systemu.
Zrozumienie: ergonomia koncepcyjna stara się zapewnić użytkownikom pełne zrozumienie działania produktu lub interfejsu oraz dostarczać im niezbędne informacje i wsparcie.
Przystosowanie do różnych grup użytkowników: projektowanie z uwzględnieniem różnorodności użytkowników, takiej jak różnice wiekowe, umiejętności czy potrzeby, aby produkty i systemy były dostępne dla jak najszerszego spektrum odbiorców.
Dzięki uwzględnieniu ergonomii koncepcyjnej można zwiększyć użyteczność i jakość produktów. Przekłada się to na zadowolenie użytkowników oraz efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw.
Ergonomia korekcyjna (ang. corrective ergonomics) dziedzina ergonomii, która skupia się na: dostosowywaniu lub korygowaniu środowiska pracy, narzędzi, urządzeń i innych elementów pracy. Wszystko w celu zapobiegania lub łagodzenia dolegliwości związanych z pracą oraz poprawy zdrowia i komfortu pracowników. Temu rodzajowi ergonomii bliżej do przepisów higieny pracy i to w tym dziale swoje miejsce odnajduje prawidłowo ustawiony fotel pracownika. Jest to podejście mające na celu dostosowanie środowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracowników i psychofizycznych możliwości człowieka.
Główne cele ergonomii korekcyjnej to:
Zapobieganie dolegliwościom zdrowotnym: celem ergonomii korekcyjnej jest zapobieganie lub minimalizowanie problemów zdrowotnych pracowników, spowodowanych nieodpowiednimi warunkami pracy, długotrwałym narażeniem na określone czynniki lub nieprawidłową postawą. Stosując ergonomię korekcyjną w biurze, ogranicza się ryzyko występowania popularnych schorzeń biurowych jak np.: choroba cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty (lub golfisty), wdowi garb itd.
Poprawa komfortu: poprzez dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracowników, ergonomia korekcyjna zwiększa komfort i wygodę w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.
Zwiększenie efektywności: poprawa ergonomii pracy może przyczynić się do zwiększenia efektywności pracowników. Jak? Komfortowe i odpowiednio dostosowane środowisko pracy przeciwdziała zmęczeniu i bólom. Wpływa to na wydajność przy wykonywanych zadaniach. Kiedy nic nie boli, to rzadziej odrywamy się od pracy, bo nie skupiamy się na bólu.
Leczenie dolegliwości: w przypadku pracowników, którzy już doświadczają dolegliwości wynikających z pracy (np. ból kręgosłupa, nadgarstków), ergonomia korekcyjna pomaga w dostosowaniu stanowiska pracy i procesów pracy w celu złagodzenia tych dolegliwości.
Dostosowanie do potrzeb specjalnych: ergonomia korekcyjna jest szczególnie istotna w przypadku pracowników z niepełnosprawnościami lub innymi specjalnymi potrzebami. Dostosowanie stanowiska pracy do ich potrzeb może umożliwić im aktywne uczestnictwo w życiu zawodowym.
Przykłady działań z zakresu ergonomii korekcyjnej obejmują:
dostosowywanie wysokości biurek i krzeseł,
stosowanie podparć lędźwiowych,
używanie specjalnych klawiatur i myszek komputerowych dla osób z problemami zdrowotnymi,
wprowadzanie zmian w organizacji pracy,
stosowane zasady BHP etc.
Stanowisko Pracy – to tędy – ergonomiczna praca siedząca
Zastanówmy się, jak wygląda ergonomiczna praca siedząca? Skoro już mamy wiedzę o rodzajach ergonomii pracy, to czas na poświecenie uwagi „niepozornemu” fotelowi biurowemu. Założenie koncepcyjne to jedno, ale to ergonomia korekcyjna króluje w temacie foteli biurowych.
Dlaczego? Jesteśmy różni, mamy różny wzrost, długość kończyn itp. i tym samym różne wymagania, co do warunków pracy biurowej. Według zasad ergonomii nasze biurka i fotele biurowe muszą być dopasowane do nas. Jednostkowo, nieogólnie.
Fakt jest taki, że ergonomia pracy przy komputerze zaczyna się od odpowiedniego ustawienia biurka i fotela biurowego. I tutaj warto dodać, że prawidłową regulacją stanowiska pracy biurowej powinniśmy się zająć już w pierwszym dniu zatrudnienia. Oto kilka kroków, które pomogą Ci stworzyć idealne środowisko pracy:
1. Ergonomia stanowiska pracy
Pamiętaj, żeby biurko było na odpowiedniej wysokości względem Twojego ciała. Tu niebagatelne znaczenie zazwyczaj ma fotel biurowy i jego ustawienie. Twoje przedramiona powinny być równoległe do podłogi, a przedramię i nadgarstek powinny tworzyć kąt prosty. Dlatego ważne jest, aby fotel był regulowany pod względem wysokości.
2. Ergonomia pracy przy biurku to…
zadbanie o Twoje plecy, które muszą mieć odpowiednie podparcie. Wysokość fotela powinna być tak dostosowana, aby Twoje stopy mogły płasko dotykać podłogi, a kolana były ustawione w kącie prostym. To zapewni prawidłową postawę i uniknie problemów z kręgosłupem. Prawidłowe podparcie wesprze w niegarbieniu się jak również zapobiegnie bólom kręgosłupa w odcisku szyjnym czy lędźwiowym.
3. Inne cechy fotela biurowego i ich regulacja
Foteli biurowych jest wiele rodzajów, ale prawie wszystkie mają pewne wspólne funkcje regulacji:
Podłokietniki: reguluj podłokietniki tak, aby Twoje przedramiona mogły się opierać na nich lekko, przy zachowaniu naturalnego kąta w łokciach.
Oparcie: wiele foteli biurowych posiada regulowane oparcie. Dostosuj je tak, aby Twoje plecy były odpowiednio podparte, a kręgosłup utrzymywał naturalną krzywiznę.
Podpora lędźwiowa: jeśli Twój fotel posiada podporę lędźwiową, dostosuj ją do krzywizny swojego kręgosłupa, aby zapewnić wsparcie dolnej części pleców.
Zastosowanie zasad regulacji fotela biurowego pomoże Ci stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy. Przyczynią się one do komfortu i co najważniejsze nienadszarpania zdrowia. Tak najwygodniejsze na świecie stanowisko pracy jest w zasięgu Twoich możliwości.
Ergonomiczna praca siedząca – poświęć 5 minut!
Ergonomiczna praca jest nie tylko kwestią wygody, ale także zapobieganiem problemom zdrowotnym. Jakim? Bóle pleców, tzw. „żółwik”, który jest mini – garbem i widocznym problemem z kręgosłupem. Brak ergonomii na stanowisku pracy, to problemy z krążeniem, zapalenia cieśni nadgarstka. Oj, moglibyśmy tak długo.
Dlatego jesteśmy pewni i przekonani, że warto poświecić kilkanaście minut na prawidłowe ustawienie fotela w biurze. Spędzasz w nim około 7 godzin dziennie! A jeżeli brakuje Ci wiedzy, warto doceniać szkolenia okresowe BHP, które dostarczają wiedzy na temat bezpiecznych i zdrowych praktyk zawodowych.
Pamiętaj, że to, jak ustawisz swoje stanowisko pracy, ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie i efektywność. Dlatego nie bagatelizuj kwestii ergonomicznej pracy przy biurku, Twój kręgosłup kiedyś Ci za to podziękuje.
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Obowiązki pracownika w zakresie BHP – Czy je znasz?
Karolina Kucharczyk
7 min.
W codziennym zgiełku biura czy fabryki łatwo zapomnieć, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo nie spoczywa tylko na barkach pracodawcy. Każdy z nas ma swoje zadania i obowiązki, które musimy wypełniać, aby chronić siebie i innych. A Ty znasz obowiązki pracownika w zakresie BHP? Czas zagłębić się w podstawową strukturę!
Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?
Karolina Kucharczyk
5 min.
Współczesne przedsiębiorstwa to skomplikowane organizmy, których każdy element musi działać harmonijnie, aby całość mogła osiągnąć sukces. Kluczowym aspektem tej harmonii jest bezpieczeństwo i higiena pracy – nieodzowny filar każdej firmy. Wyobraźmy sobie firmę jako statek na wzburzonym oceanie. Kapitan, czyli pracodawca, musi nieustannie dbać o to, aby wszyscy na pokładzie byli bezpieczni i zdrowi. Odkryjmy podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp oraz przeanalizujmy, dlaczego przestrzeganie tych zasad jest kluczowe dla sukcesu i stabilności przedsiębiorstwa.
Stoisz przed dylematem, jak zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy? Szukasz inspiracji, pomysłów, sprawdzonych rozwiązań? Dodatkowo w dobie ciągłych zmian przepisów BHP warto być na bieżąco! Mamy odpowiedź! Poznaj z nami czasopisma BHP, czyli niezastąpiony kompas dla profesjonalistów, pomagający minimalizować ryzyko wypadków i tworzyć świadome środowisko pracy. Zainwestuj w bezpieczeństwo już dziś!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności