Dzisiaj, jak co roku przypada Dzień Pracownika Służby BHP. W tym wyjątkowym dniu chcielibyśmy podziękować wszystkim Pracownikom Służby BHP za ich zawziętość oraz wytrwałość w dążeniu do rozwijania kultury bezpieczeństwa organizacji na rzecz których działają. Życzymy Wam samych sukcesów, wzrostu statystyk zaangażowania pracowników na rzecz bezpieczeństwa i zera wypadków przy pracy.
Karolina Kucharczyk
3 min.
19 września Dzień Pracownika Służby BHP
Czas zerwać kolejną kartkę z kalendarza. To właśnie dziś wszyscy bhp-owcy obchodzą swoje święto – Dzień Pracownika Służby BHP. Działania tej służby są regulowane przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 109, poz. 704 ze zm.).
Ciekawe czy wiecie, że święto Pracownika Służby BHP zostało uchwalone dopiero w 2010 roku. Służba BHP pełni funkcję doradczą, nadzorująca i kontrolną w miejscu pracy. W istocie często sprowadza się to do kontroli warunków pracy w zakładzie oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp zarówno przez pracowników, jak i osoby odpowiedzialne za kierowanie pracownikami. Warto jednak dodać, że dzisiejszy pracownik służby BHP to niejednokrotnie również inicjator pomysłów na rzecz rozwijania kultury bezpieczeństwa, mentor, lider.
Jakie zadania ma służba BHP?
Zadania służby BHP zostały jednak ściślej określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadania służby BHP to m.in.:
przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad BHP,
doradztwo w zakresie stosowania przepisów oraz zasad BHP,
przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
prowadzenie rejestrów, przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków przy pracy, chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby. Również przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
udział w opracowywaniu dokumentów (współudział) z zakresu BHP,
bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do usunięcia tych zagrożeń,
przedstawianie pracodawcy wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach pracy,
współdziałanie ze społeczną inspekcją pracy oraz zakładowymi organizacjami związkowymi,
inicjowanie i rozwijanie na terenie zakładu pracy różnych form popularyzacji problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii,
udział w opracowywaniu planów modernizacji i rozwoju zakładu pracy.
Dzień Pracownika Służby BHP – życzenia od Power Safety
Z okazji Światowego Dnia Pracownika Służby BHP (19 września) składamy życzenia przedstawicielom Służby BHP za wykonywaną przez Was pracę oraz pokazywanie wokoło, że BHP jest arcy-ważne.
samych uśmiechniętych inspektorów PIP (którzy Was odwiedzają w trakcie rutynowych kontroli),
współpracujących pracodawców i kierownictwa (ponieważ bez nich kultura bezpieczeństwa nie istnieje),
samych aktywnych oraz zaangażowanych uczestników szkoleń BHP (to jednak arcy-ważne),
0 niezgodności podczas audytów ISO 45:001,
najważniejszego! – 0 wypadków przy pracy.
Dziękujemy za to, ponieważ codziennie troszczycie się o nasze bezpieczeństwo, tworząc miejsce pracy, w którym każdy z nas może czuć się pewnie i komfortowo. Życzmy wszystkim pracownikom Służby BHP nie tylko udanych obchodów ich święta, ale także dalszych sukcesów w ich szlachetnej misji.
Karolina Kucharczyk
Inspektor ds. BHP
Podobne artykuły
Jak skutecznie chronić słuch w miejscu pracy?
Karolina Kucharczyk
5 min.
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Jak dbać o słuch na co dzień – praktyczne porady i zdrowe nawyki
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wyobrażasz sobie świat bez dźwięków? Szum fal, śmiech bliskich, ulubiona melodia – wszystko to kształtuje nasze codzienne doświadczenia. Słuch jest jak niewidzialny przewodnik po rzeczywistości, a jednak tak często go zaniedbujemy. Dopiero gdy zaczyna szwankować, doceniamy jego wartość. Dzisiaj dowiemy się, jak dbać o słuch na co dzień, jak hałas wpływa na jego kondycję, jakie nawyki sprzyjają jego ochronie oraz jak styl życia może wspierać zdrowie uszu.
BHP przy pracy zdalnej, czyli jak zapewnić komfort i ochronę w domowym biurze?
Karolina Kucharczyk
7 min.
Siedzisz na kanapie, wokół Ciebie biegają dzieci, a kot leniwie próbuje wgramolić się na klawiaturę. O ile scena ta może być urocza, o tyle w rzeczywistości może negatywnie wpłynąć na Twoją produktywność i zdrowie. Jak wygląda BHP przy pracy zdalnej? Teraz poranne korki i nierzadko męczące dojazdy do biura stały się reliktem przeszłości? Z kawą w ręku i laptopem na kolanach możesz cieszyć się urokami swojego domowego królestwa. Jednak, mimo że idea pracy z własnego kąta brzmi idealnie, wiąże się z nią także sporo wyzwań. Przekonaj się, jak zamienić domową kanapę w ergonomiczne centrum pracy, a trudności związane z pracą zdalną staną się tylko wspomnieniem.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności