Słyszałaś_słyszałeś kiedyś o andragogice? Jeżeli nie, to za chwilę dowiesz się, z czym to się je. Andragogika to subdyscyplina pedagogiki zajmująca się kształceniem dorosłych. No właśnie, tylko jak się uczą dorośli? W tym artykule zebraliśmy moc faktów związanych z nauczaniem dorosłych.
Katarzyna Gulanowska
2 min.
Fakt: Dorośli podczas nauki posługują się inteligencją skrystalizowaną
Osoby dorosłe uczą się, wykorzystując inteligencję skrystalizowaną tj. do nauki wykorzystują nabyte już wcześniej doświadczenia oraz nawyki umysłowe. Inteligencja skrystalizowana bezustannie rozwija się w ciągu naszego życia, poprzez ciągłe wzbogacanie naszego doświadczenia. Przykładem zdolności inteligencji skrystalizowanej jest np. nauka słownictwa.
Fakt: Dorośli lepiej przyswajają wiedzę, która będzie im realnie przydatna
Niech podniesie rękę ten, kto lubi uczyć się rzeczy niepotrzebnych (Las rąk? A jednak widzę, że nikt nie podniósł ręki). Dorosły uczący się jest nastawiony na aplikowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Myślę, że to jeden z głównych powodów dla których część pracowników „nietęgo” zaopatruje się na uczestnictwo w szkoleniu BHP. W dalszym ciągu wielu trenerów nie do końca potrafi „ubrać” wiedzę BHP w przydatne informacje. Może warto by było, aby podczas szkolenia BHP pojawiły się takie informacje/ćwiczenia jak m.in.:
jak korzystać z gaśnicy samochodowej i gdzie ją najlepiej przechowywać w aucie? (ponad 91% Polaków ma w swoim gospodarstwie domowym auto – więc chyba warto wiedzieć)
jak prawidłowo nakładać zatyczki antyhałasowe? (pokazanie, a może wspólne ćwiczenia jak to poprawnie wykonać). Nie wystarczy samo powiedzenie: „na terenie produkcji zobowiązani jesteście stosować ochronę słuchu”. Niezbędna jest przydatna wiedza – w tym przypadku demonstracja jak właściwie zastosować ochronę słuchu.
Jak myślisz, czy podane powyżej przykłady contentu na szkolenie okresowe BHP mogą być przydatne dla Twojego pracownika? Pamiętaj, że główną motywacją osoby dorosłej do nauki i przyswajania wiedzy jest jego motywacja wewnętrzna.
Fakt: Osoby dorosłe lubią uczyć się poprzez rozwiązywanie problemów
Jeżeli właśnie przygotowujesz się do przeprowadzenia najbliższego szkolenia okresowego BHP i już udało Ci się utworzyć 364 slajdy, to mam dla Ciebie smutną informację – to wcale nie jest powód do dumy. ? Aby poprawić efektywność szkolenia (oraz zmniejszyć/wyeliminować ilość włosów, które wyrwą sobie uczestnicy szkolenia w trakcie jego trwania), część slajdów i swojego monologu zastąp ćwiczeniami praktycznymi. Przygotuj case study sytuacji, wypadków, które będą mieli rozpatrzyć oraz przeanalizować uczestnicy szkolenia. Skorzystaj z quizów BHP, zagadek z zakresu bezpieczeństwa do rozwiązania. Poprzez rozwiązywanie problemów uczymy się skuteczniej, a także przyjemniej.
Jak się uczą dorośli i wskazówka dla każdego szkoleniowca BHP
Jeżeli jesteś trenerem BHP, który przeprowadza szkolenia okresowe BHP w różnych firmach, dla różnych grup zawodowych – to rada jest prosta – do każdej grupy podchodź indywidualnie. Twórz zindywidualizowane programy edukacyjne, dostosowane do rzeczywistych potrzeb oraz oczekiwań osób szkolonych. Dostosowuj treści, jak również metody i techniki edukacyjne. No to powodzenia! ?
Katarzyna Gulanowska
Safety Culture Innovator, Co-founder Power Safety, Co-founder Proresult
Podobne artykuły
Jak skutecznie chronić słuch w miejscu pracy?
Karolina Kucharczyk
5 min.
Czy wiesz, że hałas w miejscu pracy to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych zagrożeń? W wielu branżach, takich jak produkcja, budownictwo czy logistyka, poziomy hałasu znacznie przekraczają bezpieczne normy, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie pracowników. Narażenie na długotrwały hałas prowadzi nie tylko do ubytku słuchu, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia równowagi, bóle głowy czy stres. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując odpowiednie środki ochrony i edukację. Jak? Oto praktyczny przewodnik.
Jak dbać o słuch na co dzień – praktyczne porady i zdrowe nawyki
Karolina Kucharczyk
4 min.
Czy wyobrażasz sobie świat bez dźwięków? Szum fal, śmiech bliskich, ulubiona melodia – wszystko to kształtuje nasze codzienne doświadczenia. Słuch jest jak niewidzialny przewodnik po rzeczywistości, a jednak tak często go zaniedbujemy. Dopiero gdy zaczyna szwankować, doceniamy jego wartość. Dzisiaj dowiemy się, jak dbać o słuch na co dzień, jak hałas wpływa na jego kondycję, jakie nawyki sprzyjają jego ochronie oraz jak styl życia może wspierać zdrowie uszu.
BHP przy pracy zdalnej, czyli jak zapewnić komfort i ochronę w domowym biurze?
Karolina Kucharczyk
7 min.
Siedzisz na kanapie, wokół Ciebie biegają dzieci, a kot leniwie próbuje wgramolić się na klawiaturę. O ile scena ta może być urocza, o tyle w rzeczywistości może negatywnie wpłynąć na Twoją produktywność i zdrowie. Jak wygląda BHP przy pracy zdalnej? Teraz poranne korki i nierzadko męczące dojazdy do biura stały się reliktem przeszłości? Z kawą w ręku i laptopem na kolanach możesz cieszyć się urokami swojego domowego królestwa. Jednak, mimo że idea pracy z własnego kąta brzmi idealnie, wiąże się z nią także sporo wyzwań. Przekonaj się, jak zamienić domową kanapę w ergonomiczne centrum pracy, a trudności związane z pracą zdalną staną się tylko wspomnieniem.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności